Prepričana sem, da se večkrat srečujete z ljudmi, s katerimi se zelo dobro ujamete in pravite, da ste z njimi čutite povezane ali pa da ste 'energijsko usklajeni'. Na drugi strani pa so ljudje, do katerih ne čutite nikakršne simpatije ali povezanosti. Zdijo sem vam 'čudni', 'drugačni' in ne čutite nikakršne potrebe po druženju z njimi, po deljenju zgodb ali po klepetu.
V teoriji je to vse sprejemljivo, saj se ljudem, ki nam niso blizu, lahko preprosto izognemo. Kaj pa, če so to naši sodelavci? Ljudje, s katerimi preživimo večino našega dneva, celo daljša življenjska obdobja? Ljudje, s katerimi smo zaprti v skupnem prostoru, ter ljudje, s katerimi smo primorani ustvarjati skupno poslovno zgodbo?
Ker smo si različni, se mi zdi prav, da to različnost tudi razumemo. Z določenimi ljudmi se namreč bolje ali slabše ujamemo ravno zaradi naših komunikacijskih profilov. Če bi radi bolje razumeli in se bolje ujeli z različnimi tipi sodelavcev, vsekakor preberite nadaljevanje prispevka.
Za začetek naj povem, da poznamo štiri različne komunikacijske profile – tjulnje, leve, slone in medvede.
Verjamem, da se boste prepoznali v opisu vsaj enega profila, če ne dveh (lahko ste namreč en profil po naravi, pa ste se zaradi okolice ali narave dela ali študija priučili lastnosti drugega profila), povem pa vam tudi, da lahko z dobrim opazovanjem sogovornika (poslušate njegove besede ter opazujete njegovo govorico telesa), hitro ugotovite, s katerim profilom imate opravka, temu primerno pa lahko tudi prilagodite komunikacijo.
Poznamo naslednje tipe komunikacijskih profilov:
Levi – so osebe z visoko energijo, odločno govorico telesa, močnimi kretnjami in velikim osebnim prostorom. Levi delujejo zelo samozavestno, pogosto pa 'vpadajo v besedo' oziroma nas prekinejo ter jasno izrazijo svoje mnenje, ki ga je tudi težko spremeniti. Govorijo prevsem o sebi, svojemu poslu ter uspehih, njihove besede pa so pogosto robate in neposredne. Levi ne marajo biti v podrejenem položaju, težko se prilagajajo navodilom drugih, saj morajo biti oni vodilni in tisti, ki delegirajo delo. Prav tako niso navdušeni nad dolgotrajnim čakanjem (npr. da jim predolgo ne odgovorite na elektronsko sporočilo, ponavadi so tisti, ki kar pokličejo ali 'vpadejo' v vašo pisarno, ker 'takoj' potrebujejo nek odgovor). Njihovo vodilo sta red in disciplina, so natančni in vedno želijo točen program. Jasno si postavijo cilje, motivirajo pa jih le konkretni rezultati. Ponavadi jih najdete na položajih vodij – bodisi so direktorji, vodje ekip, vodje projektov ... ali pa vsaj neformalni vodje v vaši ekipi.
Tjulnji – enako energični, vendar bolj dinamični kot levi so tjulnji. Njihova govorica telesa je igriva in jim redko zmanjka besed. Pogosto se šalijo, so polni zanimivih in osebnih zgodb, ki jih tudi z veseljem delijo. Za njih je značilno, da takoj navežejo stik z ljudmi ter jih zabavajo (pri njih je ravno tako zelo težko priti do besede), svoje zgodbe pa popestrijo tudi s številnimi kretnjami rok, grimasami in govorico telesa. Ker so tjulnji zabavljači ter so zelo spontani, ne marajo urnikov, reda ter rutine. Krila jim režejo tudi dolgotrajne naloge, številje in statistika, saj so po navadi zelo kreativni in polni idej. Dobri so v nastopanju, druženju ter navezovanju stikov, v zameno pa zahtevajo veliko pozornosti, hvale ter občutka potrditve in opaženosti. Ponavadi jih najdete na delovnih mestih, povezanih z druženjem, dogodki, oglaševanjem in zgodbami, vsekakor pa so vedno zraven, ko se organizira službena zabava.
Sloni – če vam daje vaš sogovornik občutek, da ga tema o kateri govorite, niti ne zanima in to kaže z nevtralnim obrazom, večjo fizično razdaljo ter redkimi premiki telesa, imate opravka s slonom. Za slone je značilno, da na vaša vprašanja večinoma odgovarja z 'da' in 'ne' ali pa odgovarja v zelo kratkih stavkih, ki delujejo celo nekoliko hladno ali odrezavo. Če mu razlagate zgodbo, ga bodo zanimale številne podrobnosti vaše vsebine in vas bodo pogosto prekinjali z vprašanji in prošnjami po dodatnih pojasnilih. Osebe s tem profilom pogosto (krivično) označimo za nedružabne, saj ne marajo nastopanja in se neradi izpostavljajo. Hkrati jih nadvse moti delo, ki ne vsebuje navodil in točno določenih pravil. Sloni so sila natančni, analitični in samostojni pri delu, ki ga opravljajo, zato imajo radi raziskovalne projekte, delo v manjših skupinah ali povsem samostojno, predvsem pa svoj lasten tempo in veliko miru.
Medvedi – kot se za medveda spodobi, tudi ljudje s tem profilom v komunikaciji lahko delujejo nekoliko okorno ter na trenutke celo malce sramežljivo. Govorijo počasi, premišljeno, pri tem pa vas gledajo v oči, vas vedno pustijo do besede in vas tudi aktivno poslušajo. Tako kot tjulenj tudi medved rad govori o sebi, razlika je le v tem, da svojih zgodb in prigod ne deli s celim svetom, temveč jih razlaga le eni osebi naenkrat (a le tistim, ki jim zaupa in jih pozna). Medvedje imajo toplo mimiko telesa, njihovi gibi pa so nekoliko zadržani in imajo manjši osebni prostor. Prepoznamo jih tudi po tem, da ne prenesejo prepirov ali agresivnosti. Radi pomagajo ljudem (pogosto celo na svoj račun) in z njimi delajo v manjših skupinah. Motivira jih dobro vzdušje v ekipi, za kar se tudi sami trudijo. Njihova najbolj značilna delovna mesta so pri delu z ljudmi, zato jih ponavavadi najdemo v kadrovskih ali podobnih podpornih službah, kjer leta in leta skrbijo za dobrobit drugih ljudi.
Ste se prepoznali v enem ali dveh različnih komunikacijskih profilih? Če se boste v profile dobro poglobili, vam bo s pomočjo razumevanje le-teh tudi komunikacija s sodelavci lažja, saj boste sposobni prevesti sporočilo v jezik, ki bo bližje profilu vašega sogovornika.
Več nasvetov lahko najdete tudi na tej spletni strani vedno pa dobrodošli tudi pri Besedi na individualnem posvetu.
Vesna Sodnik, poslovna coachinja in trenerka učinkovite komunikacije v podjetju Beseda
Članek izraža stališče gostujočega avtorja in ne nujno stališče uredništva.