11.6.2021
LinkedIn tudi v Sloveniji postaja orodje, ki leze v vse pore podjetja, od marketinga, HR, prodaje in managementa. In ravno pri slednjem so stvari še najbolj delikatne, saj se mora management zavedati kakšno sliko podjetja želi predstavljati navzven.
V zadnjih štirih letih, odkar sem predana LinkedInu, sem zasledila celo paleto prezence vodstva na LinkedInu - od popolne tišine brez profila do izjemno močnih osebnih znamk. In po vseh teh letih, še vedno ostaja debata o koristih in nevarnostih pojavljanja vodstva na LinkedInu.
Da bi se vsak uporabnik lažje odločil ali bo raje na strani virtualno-družbeno-medijskega molka ali pa bo zavzel zvezdniški položaj, si bomo spodaj pogledali, kaj lahko vodstveni kader sploh pričakuje na tej platformi.
Kaj so koristi pojavljanja uprave na LinkedInu?
- Kot največji ambasadorji podjetja z največjim vplivom lahko ustvarijo veliko mrežo stikov in s tem velik obseg svojih sporočil.
- Ker neposredno vplivajo na moč blagovne znamke podjetja, lahko posredno povečajo prodajo.
- S svojo mrežo kontaktov lahko pomagajo pri aktivnostih social sellinga svojih prodajnikov.
- Privabljajo dobre talente, ki jih podjetja pogosto iščejo.
- S svojo javno prisotnostjo dobijo sporočila za javnost povsem novo dimenzijo in težo.
- Z zgledom motivirajo svoje zaposlene k aktivni komunikaciji na LinkedInu.
- Če se med kriznim upravljanjem pravilno sporazumevajo na LinkedInu, se lahko podjetje izogne nejasnim in zavajajočim medijskim objavam.
Pa nevarnosti pojavljanja uprave na LinkedInu?
- Za uspeh na LinkedInu je potreben čas, ki si ga mnogi direktorji žal ne vzamejo – na LinkedInu je ključna konsistentnost, zato se mora znajti na tedenskih rednih aktivnostih
- Če so posamezniki iz managementa aktivni, so lahka tarča za medije, ki iščejo negativne zgodbe – lahko jih kontaktirajo na LinkedInu (njihovi maili so redko objavljeni na spletnih straneh), označijo v svojih javnih objavah in tako ustvarijo pritisk k odzivu
- Z objavami odpirajo prostor za (negativne) komentarje nekdanjim sodelavcem, strankam ali poslovnim partnerjem (teh je na LinkedInu sicer relativno malo) – če direktor podjetja objavi na primer pozitivno zgodbo iz ozadja, odpira možnost za negativne komentarje morebitnih zaposlenih s slabo izkušnjo; komentarje lahko izbrišemo, kar pa je zgolj obliž na komunikacijsko rano
- Če podjetje gradi prepoznavnost blagovne znamke na podlagi osebne znamke direktorja, lahko obstaja nevarnost, če direktor zapusti podjetje, saj mora v tem primeru podjetje svojo prepoznavnost graditi iz nič.
Pogosto se v pogovorih s strankami dotaknemo tudi te teme in vedno jih umirim – vsaka stvar v poslu ima tudi negativne strani, ampak LinkedIn močno prevaga s pozitivnimi.
Ni mi treba poudarjati, da sem 100 % ZA, kajne?
Vedno tudi svetujem: pogovarjajte se. LinkedIn dodajte na agendo rednih kolegijev, izmenjajte misli o priložnostih, nevarnostih, napakah, dobrih praksah… In naj ostane čim manj nenapisanega in neizrečenega, kar ustvarja priložnosti in koristi vašemu podjetju. Vabim, da se povežete z menoj na LinkedInu.
Manca Korelc, strokovnjakinja za LinkedIn
Članek izraža stališče gostujočega avtorja in ne nujno stališče uredništva.